Opublikowano Dodaj komentarz

Papierosy ziołowe. Czyli bez nikotyny da się żyć.

W chłodny dzień 8 stycznia 2016 roku byliśmy na pokazach mody w Londynie. W przerwie pokazów kiedy wszyscy byli zajęci i zafascynowani kolejnymi projektantami zrobiłem to czego inni się nie spodziewali. Ze swojej srebrnej papierośnicy zakupionej kiedyś na jakimś targu antyków wyciągnąłem go i od razu zapaliłem. Wystarczyła chwila a wszyscy mogli go wyczuć. To było jak magiczny występ który przykuwa uwagę publiczności. Ta woń, ten aromat i ten żar który nigdy nie gaśnie, powiedział mi Dawid stojący za opracowaniem ziołowych mieszanek które obiecują nie tylko zastąpić nałóg palenia, ale przekształcić go w coś, co Cię odróżnia od innych.

Ziołowe papierosy nazywane również papierosami bez tytoniu lub papierosami bez nikotyny to papierosy, które zwykle nie zawierają tytoniu , a zamiast tego składają się z mieszanki różnych ziół lub innego suszu roślinnego. W przeciwieństwie do papierosów ziołowych z europy i ameryki północnej, które nie zawierają tytoniu i nikotyny chińskie papierosy ziołowe zawierają tytoń i nikotynę z dodatkiem ziół. Ziołowe papierosy są uważane za “pomoc dla niepalących”. Kraje europejskie reklamują papierosy ziołowe jako środek wspomagający rzucanie palenia.

W numerze 38/1974 czasopisma Der Spiegel opisane zostało pierwszy raz wprowadzenie papierosów ziołowych w Republice Federalnej Niemiec pod tytułem “Marzenie o nieszkodliwej przyjemności” firmy British American Tobacco. W 1980 r. angielska autorka Juliette de Bairacli Levy wyspecjalizowana w dziedzinie ziół leczniczych na ten sam temat opublikowała książkę “Lepiej palić bez tytoniu”.

W 2004 r. Autorka Christine Engelbrecht pod tytułem “Życie bez nikotyny – palenie ziołowych papierosów” przedstawiła nowe psychologiczne podejście do zaprzestania palenia za pomocą ziołowych mieszanek. W swojej publikacji opisywała, że oprócz fizycznej zależności od nikotyny , prawie wszyscy palacze są jednocześnie uzależnieni psychicznie od swojego nałogu. Czasowe przejście na papierosy bez nikotyny może pomóc w odstawieniu tytoniu do tego stopnia, że wszystkie rytuały palenia mogą być utrzymane, dopóki fizyczna zależność nie zostanie zmniejszona lub pokonana.

Z czego najczęściej wykonany jest ziołowy papieros ? Najczęściej papierosy te wykonane są z gilzy zaopatrzonej w filtr. Jako wypełnienie papierosa może być stosowana szeroka gama roślin począwszy od liści orzecha laskowego, liście koniczyny, mięta, cynamon, trawa cytrynowa a skończywszy na wielu aromatycznych przyprawach i owocach. Wiele z tych kombinacji zostało wykorzystane przez producentów ziołowych papierosów m. in. Honeyrose, Nirdosh, Ecstacy.

Na naszym rodzimym rynku jeszcze do połowy XX wieku produkowane były przez Herbapol-Wrocław ciekawe papierosy dla astmatyków o nazwie Astmosan. Wyrób składał się z bielunia dziędzierzawy, liści szałwi, liści pokrzyku, ziela stroiczki i azotanu potasu. Działanie miało być przede wszystkim rozkurczające mięśnie gładkie oskrzeli i powodujące zmniejszenie lub usunięcie uczucia bólu i duszności.

Ponieważ podatki od papierosów spowodowały, że są one całkowicie nieuzasadnionym wydatkiem, a idea dymka i dobrego samopoczucia jest ważna w europejskiej kulturze, używanie tytoniu w coraz większym stopniu staje się nałogiem z którym nawet najbardziej zagorzali palacze uznają, że już czas się rozstać natomiast warto spróbować nowatorskich wyrobów i alternatyw tytoniowych.

Ostatecznie każda mieszanka jest stworzona dla relaksacji, mówi Dawid. ” Kiedy idziesz na dymka, nie chcesz więcej stresu, nie chcesz czuć się zmartwionym, chcesz czuć się opanowanym i spokojnym” – wyjaśnił.

Kräuterzigarette – https://de.wikipedia.org
„Leki roślinne” Informator Zjednoczonego Przemysłu Zielarskiego „Herbapol” 1978 – A. Ożarowski, J. Łańcucki i K. Gąsiorowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *